ОБЕРЕЖНО СКАЗ!!!

Дата: 03.02.2022 18:04

Сказ - невиліковна хвороба, яка завжди закінчується летально. Людина заражається цією хворобою від домашніх та диких тварин. Єдиним захистом життя людини являється щеплення собак і котів проти сказу та уникнення контакту з безпритульними та дикими м’ясоїдними тваринами.

СКАЗ ще називають водобоязнь (гідрофобія), аерофобія – гостре інфекційне захворювання людини і теплокровних тварин, яке проявляється в ураженні центральної нервової системи. Збудником сказу є вірус. Сказ зараховано до особливо небезпечних хвороб.

Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Зараження вірусом сказу відбувається здебільшого при контакті з хворими домашніми тваринами, - коти, собаки та дикими хижаками - вовки, лисиці, летючі миші, куниці, їжаки та інш.

Головна ознака хворих на сказ тварин – зміна їх поведінки.

Запам’ятайте, Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів – агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварин, які зовні виглядають здоровими.

Правила утримання домашніх тварин:

• охороняйте їх від укусів інших тварин;

• регулярно робіть щеплення проти сказу домашнім собакам та котам, в тому числі сторожовим та мисливським собакам;

• У випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної служби.

Якщо вас вкусила або обслинила підозріла тварина:

• тварину ні в якому разі не знищувати ізолювати і спостерігати за нею протягом 10 днів;

• у випадку коли тварину необхідно знищити потрібно зберегти від пошкоджень головний мозок;

• терміново повідомити державну установу ветеринарної медицини про випадок контакту з твариною та звернутись до медичного закладу для отримання допомоги;

• негайно промити мильною водою місце укусу чи місце де потрапила слина;

• навколо рани змастити йодом;

• якщо рана кровоточить, але кровотеча не загрожує життю, не слід відразу зупиняти її, бо з нею частково усувається збудник сказу;

• ні в якому разі не можна відсмоктувати кров із рани, бо збудник сказу може потрапити в організм через слизову рота;

• за можливістю якнайшвидше звернутись в найближчу медичну установу за допомогою;

• постраждалому від укусу тварини проводиться повний курс щеплень антирабічною вакциною, яка попереджує захворювання і врятовує життя;

• обслинений одяг забороняється замивати після укусу. Його необхідно обережно зняти, провітрити, висушити на вулиці і випрасувати гарячою праскою або прокип’ятити;

• протягом 6 місяців не можна вживати алкогольні напої.

Пам’ятайте, що сказ – хвороба невиліковна при болісному перебігу завжди закінчується летальністю! Єдиним ефективним запобіжником спалаху сказу являється 100% щеплення проти сказу собак та котів.